Kronika Archiwum
Dnia 29 stycznia 2015
W sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Lędzinach przy Placu Farskim miała miejsce prelekcja dotycząca ks. Pawła Kontnego (rodem z Paprocan) zamordowanego 70 lat temu przez sowietów. Należał on do Zgromadzenia Chrystusowców i jako wikary miejscowej parafii zginął w obronie czci kobiet, zastrzelony dnia 1 II 1945 roku. Materiały na temat genealogii rodziny, jego życia, kształcenia oraz okoliczności śmierci zaprezentował dr Wojciech Schäffer – kustosz Archiwum. Spotkanie zostało zorganizowane przez MOK w Lędzinach oraz przy zaangażowaniu osób, m. in. Bogusława Żogały, którym historia tej miejscowości jest bardzo bliska i pragną zachować informacje dla kolejnych pokoleń. Na prelekcji obecni byli krewni ks. Pawła Kontnego – członkowie rodzin Kontny oraz Czardybon, przedstawiciele władz miasta i radni oraz mieszkańcy Lędzin. W spotkaniu uczestniczyła także córka Józefa Gorczeńskiego z Łazisk Dolnych, który był chrzestnym ks. P. Kontnego. Nieznane dotąd zdjęcia – które przechowuje w rodzinnych zbiorach – pozwoliły uzupełnić wiedzę na temat zmarłego tragicznie chrystusowca. W zakończeniu prelegent odczytał fragment kroniki parafialnej z relacją ks. Jana Klyczki – od 1940 roku administratora parafii lędzińskiej – dotyczącej wkroczenia armii sowieckiej do Lędzin i okoliczności śmierci wikarego Pawła Kontnego w pierwszych dniach „wyzwolenia”. Po zaprezentowaniu materiałów W. Schäffer otrzymał od władz miasta okolicznościowy dyplom z podziękowaniem za wygłoszony wykład oraz kwiaty.
Po spotkaniu zgromadzeni przeszli na pobliski cmentarz i złożyli wiązanki na grobie ks. P. Kontnego oraz odmówili wspólnie modlitwę. Towarzystwo Chrystusowe podejmuje działania, aby ks. Paweł Kontny ogłoszony został błogosławionym Kościoła katolickiego jako jeden z grona Męczenników Wschodu (1917-1989).
* * *
Dnia 2 grudnia 2013
Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się promocja publikacji Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach pt. „Księgi metrykalne w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Przewodnik po zespole”.
Spotkanie prowadził kanclerz Kurii Metropolitalnej w Katowicach ks. dr Adam Pawlaszczyk. Spostrzeżeniami doświadczonego archiwisty podzielił się mgr Piotr Matuszek starszy kustosz Archiwum Państwowego w Katowicach. Autorzy książki dr Halina Dudała i dr Wojciech Schäffer przedstawili historię centralizacji ksiąg metrykalnych w diecezji katowickiej, różnorodność samych ksiąg oraz omówili poszczególne elementy publikacji pod względem przydatności dla użytkowników. Całości patronował ks. prof. dr hab. Jerzy Myszor – redaktor serii wydawniczej „Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku”.
Fot. 1. Ks. dr hab. Antoni Bartoszek – dziekan Wydziału Teologicznego UŚ, ks. dr Adam Pawlaszczyk – kanclerz Kurii Metropolitalnej w Katowicach, dr Halina Dudała – Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, dr Wojciech Schäffer – kustosz tegoż archiwum, mgr Piotr Matuszek – starszy kustosz Archiwum Państwowego w Katowicach / Fot. 2. Ks. dr A. Pawlaszczyk, dr H. Dudała, dr W. Schäffer, mgr P. Matuszek
Fot. 3. Ks. dr A. Pawlaszczyk, dr H. Dudała, dr W. Schäffer, mgr P. Matuszek / Fot. 4. Strona tytułowa prezentacji
Fot. 5. Dudki z XVII-XVIII wieku w różnych okładzinach / Fot. 6. Fragmenty wpisów na wewnętrznych stronach ksiąg metrykalnych pochodzące z XVIII wieku
* * *
Dnia 20 sierpnia 2013
Liczba wejść na naszą stronę internetową, od początku jej uruchomienia, przekroczyła 500 tysięcy! W ostatnim okresie czasu 75% wejść stanowili nowi odwiedzający, a 25% stali bywalcy. Najwięcej odwiedzin było z terenu Polski (73%), następnie Niemiec (18%), USA (2%), a także m.in. z Australii, Szwajcarii, Chile, Egiptu i wielu innych krajów świata.
* * *
24 czerwca 2013
Archiwum Archidiecezjalne gościło uczniów Zespołu Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych z V i VI klasy szkoły podstawowej, którzy uczestniczyli w lekcji archiwalnej. Uczniom towarzyszyli nauczyciele: mgr Aneta Lubecka i mgr Łukasz Cyran. Zajęcia prowadził kustosz Archiwum – dr Wojciech Schäffer, który wprowadził uczniów w klimat średniowiecza także za pomocą stroju z epoki. Uczniowie poznali tajniki warsztatu średniowiecznego skryby, dowiedzieli się czym i na czym pisano, jak sporządzano inkaust, z czego wytwarzany był pergamin i papier czerpany. Omówiono także lokację na prawie niemieckim (wydanie dokumentu) oraz przywołano dawne dzieje Polski i Litwy. Na przykładzie unii w Krewie zawartej w 1385 r. uczniowie mogli przekonać się naocznie, jak uwierzytelniano dokument w wiekach średnich .
Wprowadzenie / Uczniowie piszą gęsim piórem
Dr Wojciech Schäffer prezentuje najstarszą pieczęć ze zbiorów archiwalnych / Ostrzenie gęsiego pióra
Dr Schäffer prezentuje najstarszy dokument pergaminowy ze zbiorów archiwalnych / Uczniowie przygotowują kopię dokumentu unii w Krewie
Symboliczny moment podpisania unii / Przygotowanie laku
Dr Schäffer odciska pieczęć na dokumencie / Prezentacja pięknie zdobionej księgi
Uczniowie sporządzają pieczęć opłatkową / Przygotowana przez uczniów i kustosza Archiwum kopia dokumentu potwierdzającego unię w Krewie
* * *
12 kwietnia 2013
Dnia 12 kwietnia 2013 roku Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach odwiedził znawca dyplomatyki – mediewista dr Roman Stelmach z Archiwum Państwowego we Wrocławiu (kierownik Oddziału I – materiały archiwalne powstałe do zakończenia II wojny światowej w 1945 r., wytworzone przez organizacje i instytucje). Odpowiedział on na nasze zaproszenie i prośbę dotyczącą oceny dokumentów pergaminowych, jakie nasze Archiwum posiada w swoim zasobie.
Dr Roman Stelmach
Dr Wojciech Schäffer - kustosz i dr Roman Stelmach / Dr Roman Stelmach i dr Halina Dudala - dyrektor
* * *
20-24 sierpnia 2012
W dniach 20-24 sierpnia 2012 roku w Brisbane we wschodniej Australii odbył się 17 kongres Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA – International Council on Archives). Wzięło w nim udział około 1000 osób z ponad 90 krajów z całego świata, w tym także o tak „egzotycznie” brzmiących nazwach jak Vanuatu, Burkina Fasso czy Palau...
Dr W. Schäffer i dr H. Krajewska z archiwistą z Fidżi (Opeta Alefaio) / Dr W. Schäffer z Erickiem Boamah – pochodzącym z Ghany (obecnie w Nowej Zelandii)
Dr W. Schäffer z delegacją z Omanu / Mitsuoki Kikuchi i Emiko Nakamii – delegaci z Narodowego Archiwum Japonii
Z Victorem Fonesca z Narodowego Archiwum Brazylii / Z archiwistkami z krajów Pacyfiku: od lewej: V. Puipui (Papua Nowa Gwinea), N. Ngirakamerang (z Palau), W. Schäffer (Polska), T. Perez. (Sfederowane Stany Mikronezji), J. Baibuni (Papua NG)
W tym roku Polskę reprezentowało aż 11 uczestników, w tym m. in. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr hab. Władysław Stępniak, Dyrektor Archiwum PAN dr Hanna Krajewska czy archiwiści i wykładowcy z uniwersytetów w Częstochowie, Poznaniu i Szczecinie. Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach, którego reprezentantem był dr Wojciech Schäffer (kustosz), było jedynym spośród polskich archiwów kościelnych, które zaznaczyło swoją obecność na tym wielkim spotkaniu archiwalnym w Brisbane.
Dr Wojciech Schäffer po przylocie na lotnisko w Brisbane 20 VIII 2012 i w pierwszym dniu kongresu
Tegoroczny kongres skupił się na dwóch podstawowych problemach, a zarazem wyzwaniach współczesnej archiwistyki: digitalizacji zbiorów oraz archiwizacji danych, jakie prawie każdy z nas gromadzi na twardym dysku swojego komputera, na płytach CD czy w internetowej skrzynce pocztowej. Uczestnicy konferencji mieli każdego dnia do wyboru udział w wykładach połączonych z prezentacją, które odbywały się w ośmiu salach równocześnie. Kustosz AAKat wziął udział m. in. w wykładach dotyczących digitalizacji zbiorów i ich nowoczesnego przechowywania, nowych tendencji w dziedzinie budowy archiwów, zabezpieczenia fotografii na przykładzie Narodowego Archiwum Australii oraz projekcie związanym z setną rocznicą wybuchu i zakończenia I wojny światowej.
W trakcie wykładu dr Sebastiana Barteleit (Niemcy) „Building archives for the Future” / W trakcie zjazdu liczne firmy prezentowały akcesoria (m. in. do niszczenia insektów i grzybów) i urządzenia (np. skanery do książek) / W trakcie wykładu Jeana-Baptiste Auzel (Francja) „The French Archives and the commemoration of Word War I”
Dnia 8 sierpnia 2012 roku w Sydney część polskich archiwistów wzięła udział w spotkaniu z konsulem generalnym RP w Australii Danielem Gromannem oraz Polonią z Sydney i okolic. W trakcie spotkania dr Hanna Krajewska, dr Julia Dziwoki oraz dr Maciej Jasiński przedstawili zebranym informacje na temat spuścizn. Wywiązała się także żywa dyskusja na tematy związane z materiałami, jakie są w posiadaniu Polaków zamieszkujących Australię oraz wiedzy jaką posiadają, którą należałoby zarejestrować. Zebrani próbowali także ustalić co należy zrobić, aby zachować spuścizny dla kolejnych pokoleń, opracować je i rozpropagować zarówno w Australii, jak i w Europie.
Przywitanie gości przez konsula D. Gromadna. W tle polscy prelegenci: dr. Julia Dziwoki, dr. Maciej Jasiński, dr. H. Krajewska / Przedstawiciele Polonii z Sydney i okolic z konsulem generalnym RP
Goście z Polski z konsulem generalnym D. Gromannem. Od lewej u dołu:
A. Domalanus, H. Krajewska, D. Gromann, J. Dziwoki. Rząd środkowy: M. Chodkowska, W. Schäffer, M. Jasiński; u góry: T. i A. Chodkowscy.
* * *
Lipiec 2012
Z kongresem ICA w Brisbane łączył się także konkurs w którym dr Wojciech Schäffer – kustosz naszego Archiwum zajął II miejsce. Uczestnicy mieli za zadanie przesłać projekt w którym centralną postacią miał być miś koala – który jest jednym z symboli Australii. Dr W. Schäffer nawiązał w projekcie do poprzedniego kongresu, który cztery lata temu odbył się w stolicy Malezji. Napis wokół misia koala trzymającego zwinięty pergamin brzmi: „Last time THE INTERNATIONAL COUNCIL ON ARCHIVES was held in Kuala Lumpur, so… now it had to be THE LAND OF KOALA BEAR :) AUSTRALIA” (Ostatnim razem Międzynarodowa Rada Archiwów miała miejsce w Kuala Lumpur, więc teraz to musiał być kraj misia koala :) Australia).
Nagrodą za drugie miejsce był dwudniowy pobyt w Tangalooma Resort na Moreton Island – trzeciej co do wielkości wyspie piaszczystej na świecie – 40 km na wschód od wybrzeży Australii (http://www.tangalooma.com/info/home/). Projekt dr W. Schäffera został wydany na okazjonalnej karcie, dzięki dr Hannie Krajewskiej – Prezes Polskiego Towarzystwa Archiwalnego i rozdany uczestnikom kongresu w Brisbane…
Dr W. Schäffer w Brisbane przy tablicy ze swoją pracą konkursową 21 VIII 2012 (nr 15). W lewym górnym roku z nr 10 praca Szkota, która zajęła I miejsce / Przed przystanią dla statków z biletem w ręku do TANGALOOMA WILD DELPHIN RESORT 23 VIII 2012 / Dr W. Schäffer już na wyspie Moreton Island
Zdjęcie z balkonu hotelu. Na horyzoncie widać wybrzeże kontynentu australijskiego / <= 18 000 kilometrów ARCHIWUM ARCHIDIECEZJALNE W KATOWICACH :) / Zachód słońca na południowej półkuli…
* * *
Dnia 3 listopada 2011
Ukazała się książka formacyjna dla kandydatów na ministranta autorstwa pracownika naszego Archiwum p. Damiana Gruchlik. Książka zawiera 20 spotkań ułożonych według z góry określonego schematu ułatwiającego przeprowadzenie spotkania. Podręcznik formacyjny zawiera aneksy, w których znalazły się m.in.: słowniczek liturgiczny, rysunki naczyń i szat liturgicznych, hymny i modlitwy ministrantów.
* * *
Dnia 29 października 2011
W czasie konferencji naukowej w Tarnowie zorganizowanej przez tamtejsze Archiwum Diecezjalne na czele z ks. mgr Stanisławem Tokarskim, dr Halina Dudała i dr Wojciech Schäffer zaprezentowali referaty połączone z pokazem slajdów. Organizatorzy konferencji jako temat przewodni przyjęli „Parafialne księgi metrykalne”. Referat dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach dr Haliny Dudały dotyczył „Nowoczesnych form zabezpieczania i udostępniania ksiąg metrykalnych w archiwach kościelnych” – m. in. digitalizacji, przechowywania i opracowania ksiąg metrykalnych oraz nadzoru archiwalnego nad materiałami przechowywanymi w archiwach parafialnych. Z kolei kustosz AAKat dr Wojciech Schäffer omówił „Historię ksiąg metrykalnych”, sięgając do genezy ich pojawienia się w historii. Omówił także przełomowe wydarzenie jakim był w tym względzie sobór trydencki oraz przedstawił problemy z wprowadzeniem ksiąg metrykalnych na ziemiach polskich.
Krzyż w sali konferencyjnej / Pracownicy Archiwum z ks. mgr Stanisławem Tokarskim
Konferencja naukowa w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie zbiegła się nieoczekiwanie z radosną informacją o nominacji przez Papieża Benedykta XVI-go na nowego Arcybiskupa Katowickiego – dotychczasowego biskupa tarnowskiego Wiktora Skorca.
Ogłoszenie nominacji ks. bpa Wiktora Skorca na arcybiskupa katowickiego
Pracownicy Archiwum z biskupem nominatem w Tarnowie / Plakat informujący o konferencji
W godzinach popołudniowych pracownicy Archiwum Archidiecezjalnego mieli okazję zapoznać się z zasobem Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, w tym z najstarszą księgą metrykalną (dutką), której pierwsze zapisy pochodzą z 1579 roku.
* * *
Dnia 24 października 2011
Liczba wejść na naszą stronę (od momentu jej uruchomienia dnia 17 października 2009 r.) przekroczyła 250 tysięcy. Przyrost liczby odsłon można przedstawić następującą tabelą:
L.p. | Liczba wejść na stronę www | Przyrost | Okres czasu | Liczba miesięcy |
1. | 100 000 | (0-) 100 000 | 17 X 2009 - 30 I 2011 | 15,5 |
2. | 200 000 | 100 000 | 30 I 2011 - 18 VIII 2011 | 7 |
3. | 250 000 | 50 000 | 18 VIII 2011 - 24 X 2011 | 2 |
Największą popularnością na naszej stronie internetowej cieszy się zakładka BAZY DANYCH oraz KWERENDY METRYKALNE. Jeśli chodzi o kraj pochodzenia użytkowników i kontynent, który zamieszkują, to najwięcej wejść od momentu jej uruchomienia odnotowano dla Polski, następnie Niemiec i Wielkiej Brytanii. Chętnie z informacji zawartych na poszczególnych podstronach korzystają internauci z innych krajów Europy – szczególnie jej zachodniej części. Wejścia osób z innych kontynentów odnotowano dla Ameryki Północnej (Kanada, USA), Ameryki Południowej (Brazylia, Argentyna), Afryki (Namibia), Azji (Japonia i Filipiny) oraz Australii.
Mamy nadzieję, że poza odwiedzinami na naszej stronie internetowej dla wielu z Państwa będzie to wstęp do osobistej wizyty w naszym Archiwum.
* * *
Dnia 1 września 2011
Powstały dwa stanowiska komputerowe w pracowni udostępniania zbiorów, które umożliwiają samodzielne przeglądanie zdigitalizowanych ksiąg metrykalnych z zasobu naszego Archiwum. Poszukiwaczom swoich korzeni, studentom, doktorantom, pracownikom naukowym i historykom udostępniono 122 księgi metrykalne z 23 parafii terenu archidiecezji katowickiej. Korzystanie z ksiąg metrykalnych wymaga znajomości języka łacińskiego i niemieckiego gotyku, gdyż większość udostępnionych ksiąg powstała w XVII, XVIII i XIX wieku.
Fragmenty zapisów z ksiąg metrykalnych
* * *
Dnia 30 sierpnia 2011
W pracowni naukowej udostępniony został księgozbiór podręczny, składający się z kilku tysięcy woluminów. Księgozbiór tworzą książki zarówno o tematyce historii Śląska, jak również Polski i Kościoła. Znajdziemy w nim także wiele biografii, monografii miejscowości i parafii. Z księgozbioru mogą korzystać użytkownicy pracowni udostępniania zbiorów.
* * *
Dnia 2 czerwca 2011
W czasie konferencji naukowej w Toruniu dr Wojciech Schäffer odczytał w Bibliotece Uniwersyteckiej referat dr Haliny Dudały - dyrektor naszego Archiwum. Odczyt odbył się w ramach Wiosennych Spotkań Archiwalnych IV, które w tym roku poświęcone były "Zarządzaniu archiwami i dokumentacją". Referat dyrektor H. Dudały nosił tytuł "Problemy zarządzania archiwum kościelnym na przykładzie Archiwum Archidiecezjalnego
w Katowicach".
Plakat informujący o sesji naukowej
Robert Degen ??, prof. dr hab. Halina Robótka, dr Wojciech Schäffer, dr Marlena Jabłońska
dr Marlena Jabłońska, prof. dr hab. Halina Robótka, dr Wojciech Schäffer, dr Hanna Krajewska, Dariusz Greń
Herb Torunia na ratuszu miejskim / dr Wojciech Schäffer przed pomnikiem Mikołaja Kopernika
* * *
Dnia 3 lutego 2011
W wigilię wspomnienia św. Weroniki, w holu Archiwum nad kserokopiarką, umieściliśmy ramę z wizerunkami tej świętej. Jest ona patronką m.in.: bieliźniarek, praczek, tkaczek, handlarzy płótnem, FOTOGRAFÓW, a także idąc z duchem czasów osób OBSŁUGUJĄCYCH KSEROPOKPIARKĘ…
* * *
Dnia 30 stycznia 2011
LICZBA WEJŚĆ na naszą stronę (od momentu jej uruchomienia dnia 17 października 2009 r.) PRZEKROCZYŁA 1 0 0 TYSIĘCY. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie.
* * *
Dnia 30 listopada 2010
Archiwum odebrało kolejne 500 zamówionych teczek z tektury bezkwasowej na akta dwóch zespołów archiwalnych. Teczki dostarczyła firma Beskid PLUS.
* * *
Dnia 25 października 2010
Zakupiono w firmie Beskid PLUS specjalny ODKURZACZ DO CELÓW ARCHIWALNYCH, który pozwala dokładniej czyścić materiały ze zbiorów Archiwum. Odkurzacz posiada filtr HEPA, który zatrzymuje 99,97% zanieczyszczeń me4chanicznych, a także komórki grzybów, pierwotniaków, bakterii i większość wirusów. Wraz z odkurzaczem w zestawie znajduje się również 8 różnego typu końcówek, 2 elastyczne węże, filtry oraz torba z paskiem na ramię.
* * *
Dnia 13 października 2010
Do Archiwum przybył kolejny transport bezkwasowych pudeł na księgi metrykalne. Tak jak poprzednim razem, pudła dostarczyła firma Beskid PLUS.
* * *
Dnia 30 września 2010
W Muzeum Miejskim w Tychach o godz. 17 otwarta została wystawa „Jak Wiktoria i Jan Drobowie zbudowali młyn”. W czasie inauguracji swój wykład wygłosił kustosz naszego archiwum dr Wojciech Schäffer, a zarazem wnuk tyskiego młynarza Franciszka Ciwisia, który użyczył na wystawę kilka bardzo ciekawych eksponatów i dokumentów związanych z powstaniem młyna. Wystawa zorganizowana została z okazji 100-lecia powstania zabytkowego młyna przy ul. Starokościelnej.
* * *
Dnia 27 czerwca 2010
J. E. Ks. Arcybiskup Damian Zimoń świętował 25 lat sakry biskupiej. Uroczysta Msza św. odbyła się w Katedrze Chrystusa Króla o godz. 12. Obecni byli m.in.: kardynałowie Józef Glemp i Stanisław Dziwisz, arcybiskupi i biskupi pochodzący z naszej diecezji i innych diecezji Polski oraz wielu kapłanów, wiernych świeckich i oczywiście pracowników Kurii Metropolitalnej. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do ogrodów kurialnych na obiad, a na zakończenie uroczystości jubileuszowych odbył się koncert Zespołu Pieśni
i Tańca „Śląsk”.
* * *
Dnia 21 maja 2010
Odbył się kolejny wykład kustosza Archiwum dr Wojciecha Schäffera dla studentów archiwistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
* * *
Dnia 22 kwietnia 2010
Archiwum odebrało dostawę 100 kartonów przeznaczonych na materiały do opracowania
w najbliższych miesiącach i latach.
* * *
Dnia 13 kwietnia 2010
Na Uniwersytecie Śląskim odbyła się konferencja naukowa „Spotkanie z archiwum”.
Jednym z prelegentów była dr Halina Dudała, która wygłosiła wykład
pt. „Historia i zasób Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach”. Z treścią wykładu można się zapoznać w następującej publikacji:
* * *
Dnia 30 grudnia 2009
W Archiwum i całym budynku Kurii Metropolitalnej odbyły się odwiedziny kolędowe. Ten piękny, liturgiczny obrzęd tradycyjnie sprawowany jest corocznie w Kurii. Rozpoczyna go w kaplicy kurialnej J. E. Ks. Abp Damian Zimoń krótkim nabożeństwem, w czasie którego następuje poświęcenie wody i kredy. Następnie wszyscy pracownicy wraz z jednym z biskupów pomocniczych (w tym roku z Ks. Bpem Józefem Kupnym) udają się do każdego biura, gdzie śpiewane są kolędy i przyjmowane odwiedziny duszpasterskie.
* * *
Dnia 17 listopada 2009
Kustosz Archiwum dr Wojciech Schäffer wygłosił w Tychach w Muzeum Miejskim wykład w ramach III Tyskiego Sympozjum Historycznego. Tytuł wykładu brzmiał: Kościół, duchowni, parafia i wierni z Tychów w świetle metryk, dokumentów i akt z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach. Zaprezentowane materiały (fotografie, skany dokumentów, księgi metrykalne, etc.) dotyczyły okresu międzywojennego i nawiązywały do obchodów 75 rocznicy nadania Tychom praw gminy miejskiej.
* * *
Dnia 17 października 2009
Oficjalne uruchomienie nowej strony internetowej Archiwum. Znajdują się na niej informacje na temat funkcjonowania Archiwum, przechowywania zbiorów, prowadzenia poszukiwań genealogicznych. Zamieszczono na stronie także interaktywną mapę diecezji katowickiej. Stronę wykonała firma RIMM z Tarnowskich Gór. Nad treścią merytoryczną czuwa Dyrektor Archiwum dr Halina Dudała i kustorz dr Wojciech Schäffer, a informacje i wszelkie dane umieszcza na stronie Damian Gruchlik. W ciągu niecałych dwóch miesięcy odnotowano ponad 6400 wejść na stronę.
* * *
Dnia 8 października 2009
Dostarczono 2000 bezkwasowych teczek na akta zamówionych w firmie Beskid PLUS
* * *
Dnia 10 września 2009
Archiwum odebrało dostawę bezkwasowych pudeł na księgi metrykalne. Pudła wykonała firma Beskid PLUS.
* * *
W dniach 05 - 07 sierpnia 2009
WYPUSTKI w księgach metrykalnych zostały WYMIENIONE NA NOWE z papieru bezkwasowego.
* * *
W dniach 06 - 17 lipca 2009
POMIESZCZENIA ARCHIWUM ARCHIDIECEZJALNEGO
(pracownia udostępniania zbiorów, gabinety oraz magazyny)
zostały ODNOWIONE I POMALOWANE.
Archiwum w trakcie remontu.
Odnowione Archiwum pięknie się prezentuje.
* * *
Dnia 07 czerwca 2009
Została ukończona WYSTAWA STAŁA: ORDYNARIUSZE (ARCHI) DIECEZJI KATOWICKIEJ. Ekspozycja przedstwia biskupów : Augusta Hlonda, Arkadiusza Lisieckiego, Stanisława Adamskiego, Herberta Bednorza oraz arcybiskupa DamianaZimonia. Wystawa ozdobiła ścianę w holu Archiwum. Przy każdym z biskupów umieściliśmy wizerunek herbu, pieczęć oraz podpisy. Wokół zdjęcia przeczytać można dewizę biskupa (po łacinie oraz w języku polskim). Zbieranie materiałów oraz ich opracowanie trwało 3 miesiące.
bp Herbert Bednorz bp Arkadiusz Lisiecki bp Stanisław Adamski abp Damian Zimoń
Przygotowanie do zaramowania bp August Hlond Przygotowanie herbów
* * *
Dnia 28 maja 2009
W kapitularzu Kurii Metropolitalnej miał miejsce WYKŁAD I WARSZTATY DLA STUDENTÓW UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO (Historia). Opiekunem grupy była pani dr Barbara Kalinowska-Wójcik. Historię Archiwum Archidiecezjalnego, jego zbiorów oraz wykład obejmujący m. in. zagadnienia nauk pomocniczych historii (paleografia, neografia, sfragistyka) poprowadził kustosz Archiwum dr Wojciech Schäffer. Studenci mogli m. in. obejrzeć bulle nominacyjne biskupów katowickich, księgi metrykalne (XVII-XX wiek) w różnych oprawach (drewno, skóra), mapy, pieczęcie oraz najstarsze dokumenty pergaminowe (XV -XVI wiek).
W roku Korfantego, nie mogło zabraknąć metryki chrztu tego wybitnego syna śląskiej ziemi, którą studenci odnaleźli w księgach z Siemianowic Śląskich.
Spotkanie miało także charakter warsztatów, na których młodzi historycy mieli za zadanie odczytać metrykę z XVII wieku oraz imiona nadawane na chrzcie pisane neogotykiem w księgach z II poł. XIX wieku. Pod koniec zajęć każdy mógł poczuć się jak pisarz nowożytnej kancelarii. Zgodnie z zaleceniami XVII-wiecznych synodów polskich, każdy student mógł gęsim piórem wypisać na karcie powielonej dutki z epoki własną metrykę chrztu.
* * *
Dnia 06 lutego 2009
Została ukończona WYSTAWA STAŁA: CZTERY ISTOTNE WYDARZENIA W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA (Chrzest Święty, I Komunia Święta, Sakrament małżeństwa oraz śmierć i pochówek). Inspiracją dla powstania wystawy było otrzymanie przez Archiwum kolekcji starych fotografii obrazujących życie gónośląskiej rodziny w ważnych dla niej momentach. W poszczególnych ramach można ponadto obejrzeć ciekawe dokumenty oraz kopie wybranych zapisów metrykalnych z naszego zasobu
(np. pierwszą kartęksięgi pogrzebówz parafii tyskiej z namalowaną trupią czaszką i piszczelami). Wystawa ozdobiła ścianę w holu Archiwum.
Sakrament Chrztu św. I Komunia św. I Komunia św.
Sakrament Małżeństwa Wydarzenia z życia śląskich rodzin Śmierć i pogrzeb
* * *
Styczeń 2009
Wybrane zdjęcia, skany zapisów z ksiąg metrykalnych, dokumentów i bulli oraz fotografie wnętrza Archiwum posłużyły do stworzenia KALENDARZA ARCHIWUM ARCHIDIECEZJALNEGO na rok 2009. Każdy z miesięcy opatrzony jest wspomnieniami świętych oraz fragmentem pieśni na cześć patrona, którego wspomnienie przypada w danym miesiącu (np. w sierpniu św. Wawrzyniec - patron archiwistów, a w październiku św. Franciszek).
* * *
2005
Przygotowano wystawę "PLAKAT KATOLICKI W PRL". Prezentowała ona wybrane eksponaty z zespołu plakatów naszego Archiwum. Plakaty przedstawiały m.in. wydarzenia z życia diecezji w latach PRL (pielgrzymki mężczyzn i kobiet do Piekar Śląskich, zaproszenia na pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, akcje duszpasterskie). Wystawa umieszczona była w korytarzu Kurii Metropolitalnej prowadzącym do Archiwum.