SKANY KSIĄG METRYKALNYCH Z PARAFII MB BOLESNEJ W RYBNIKU
Skany ksiąg metrykalnych z parafii MB Bolesnej
w Rybniku (w tym z wcześniejszej parafii Wniebowzięcia NMP. Istniała do 1801 roku).
Parafia rybnicka była największą na terenie, który obecnie stanowi Archidiecezję Katowicką. Należało do niej miasto Rybnik oraz kilkanaście wsi zlokalizowanych wokół niego. Najstarsze księgi metrykalne chrztów, ślubów i pogrzebów pochodzą z 1638 roku. Należy zwrócić uwagę, że w odniesieniu do chrztów nie zachowały się metryki w pierwszej księdze z lat 1638-1649 osób zamieszkujących samo miasto. Dla mieszkańców wsi zapisy są kompletne. Co istotne najstarszy zapis pogrzebu z parafii tworzących obecną Archidiecezję Katowicką pochodzi właśnie z Rybnika (zmarły został pochowany w kwietniu 1638 roku).
Zakup profesjonalnego skanera przez Archidiecezję Katowicką pozwala na sukcesywną digitalizację tego zbioru przez kustosza Archiwum. Dotychczas udostępnione do przeglądania w pracowni naukowej księgi z 27 parafii (niektóre kompletne, tj. wszystkie z możliwych do udostępnienia, np. parafia św. Michała Archanioła w Krzyżowicach czy św. Mikołaja w Łące. Dla tej ostatniej parafii zapisy do momentu przewidzianego prawem) można znaleźć pod poniższym linkiem: https://archiwum.archidiecezjakatowicka.pl/pl/index/content/19/
Wśród nich są także księgi metrykalne z Rybnika które zostały poddane digitalizacji w trakcie konserwacji (tj. zanim karty zostały powtórnie zszyte po ich odnowieniu). Jest to 7 najstarszych ksiąg z XVII-XVIII wieku (chrztów, ślubów i pogrzebów).
Nieprzypadkowo do dalszej digitalizacji i udostępnienia skanów wybrano parafię rybnicką. Zadecydowały o tym: fakt, iż zapisy zachowały się niemal kompletne od 1638 roku do zakończenia II wojny światowej, zaś ich stan – poza trzema jednostkami (chrzty z lat 1707-1750 i 1750-1766 oraz pogrzeby z lat 1765-1777) pozwalał na przeprowadzenie digitalizacji. Oddajemy do korzystania w pracowni naukowej na trzech stanowiskach komputerowych skany z aż 21 ksiąg metrykalnych:
1/ Chrztów – 9 ksiąg z zapisami z lat 1765-1836,
2/ Ślubów – 8 ksiąg z zapisami z lat 1711-1940 (minęło już 80 lat od zakończenia wpisów na jej kartach),
3/ Pogrzebów – 4 księgi z zapisami z lat 1710-1766 oraz 1777-1827.
Co istotne, wszystkie skany zostały opisane przez starszego kustosz Archiwum, tj. w ich nazwie pojawia się data roczna, co pozwala bardzo szybko ustalić zapisy z konkretnego miesiąca. W jednej z ksiąg wpisał on dodatkowo nazwy miejscowości, aby łatwiej można było wyszukać metryki dla konkretnej wsi (ma ona układ według miejscowości, a w ich ramach dopiero chronologiczny).
Karty trzech ksiąg, których stan nie pozwalał na digitalizację będą zeskanowane dopiero po przeprowadzeniu koniecznej konserwacji. Proszę uwzględnić zlecenie poszukiwań pracownikom archiwum dla chrztów z lat 1707-1766 oraz pogrzebów z lat 1765-1777 w ramach zwyczajnej kwerendy. Zapraszamy do Archiwum.