Archiwum dzisiaj...
Archiwum Archidiecezjalne znajduje się w budynku Kurii Metropolitalnej w Katowicach (tuż obok Katedry Chrystusa Króla) przy ul. Henryka Jordana 39. Sąsiaduje z ulicami Wita Stwosza (Sąd Metropolitalny, Biblioteka Teologiczna Uniwersytetu Śląskiego i Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne) oraz Plebiscytową.
Do naszego Archiwum można się dostać przez główne wejście Kurii.
Za drzwiami, przy recepcji należy skręcić w prawo, a następnie w lewo korytarzem do końca…
Archiwum Archidiecezjalne posiada dwa gabinety, hol z miejscem do przyjmowania interesantów, magazyny oraz pracownię naukową (udostępniania zbiorów), a w niej sześć stanowisk. Przy każdym z nich istnieje możliwość podłączenia laptopa. Pomieszczenie jest klimatyzowane.
Miejsce przyjmowania interesantów
Główny hol Archiwum i schody do pracowni naukowej
Biuro // Pracownia naukowa // Schody do magazynu
Księgi Metrykalne // Zbiory Spuścizn // Akta Lokalne // Akta Rzeczowe
Narastający od początku istnienia diecezji katowickiej zasób Archiwum, jest podzielony na zespoły. Zinwentaryzowane akta stanowią dzisiaj część np. takich zespołów, jak Kancelaria Biskupa Adamskiego czy też Akta Lokalne (pochodzące z rożnych parafii diecezji katowickiej).
W celu zapewnienia przejmowanym materiałom jak najlepszych warunków przechowywania, nasze Archiwum zakupuje systematycznie teczki na archiwalia oraz kartony z bezkwasowej tektury (duże rozmiary niektórych ksiąg metrykalnych sprawiły, że konieczne stało się zaprojektowanie nowego pudła o niestandardowych wymiarach). Ich producentem jest firma: Beskid PLUS.
Każda księga metrykalna trafiająca do naszego Archiwum otrzymuje swoją sygnaturę oraz zostaje umieszczona w nowym kartonie (W niektórych z nich znajduje się tylko jedna księga, co wynika z dużych rozmiarów. Najgrubsza, pochodząca z parafii św. Szczepana w Bogucicach, ma 13 cm grubości). Księgi, dokumenty oraz pozostałę archiwalia są zabezpieczone w ten sposób przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wysoka wilgotność powietrza oraz przed bezpośrednim narażeniem na wpływ promieni słonecznych. W ostatnim czasie wymieniono także wypustki w księgach metrykalnych na nowe – wykonane z papieru bezkwasowego.
Ze względu na problem kwaśnego papieru nasze akta sukcesywnie zabezpieczane są opakowaniami wytworzonymi z tektury bezkwasowej. O historii kwaśnego papieru oraz walce ze skutkami niszczącego zbiory procesu, mogą Państwo przeczytać na stronie Biblioteki KUL. Tematyka ta jest także poruszana przez Bibliotekę Jagiellońską (Klinika Papieru).
Teczka z tektury bezkwasowej
Przekazaniu materiałów archiwalnych do Archiwum towarzyszy sporządzenie w dwóch egzemplarzach protokołu zdawczo-odbiorczego. Nasze Archiwum gromadzi także spuścizny po zmarłych osobach. Akta, dokumenty, pamiątki i fotografie umieszczane są wówczas w Zbiorach Spuścizn.
Przekazanie części spuścizny po zmarłym ks. prof. Jerzym Pawliku przez siostrzenicę p. Blankę Padło
(sierpień 2009)
Archiwum zatrudnia jedną osobę w stopniu doktora habilitowanego, jedną osobę w stopniu doktora oraz dwie osoby w stopniu magistra. Językami w komunikacji są j. angielski oraz j. niemiecki.
Zbiory Archiwum zostały wykorzystane do wielu prac magisterskich i doktorskich w zakresie historii, demografii (m. in. parafia tyska i bujakowska), historii Kościoła, historii sztuki, architektury (m.in. budowy Katedry Chrystusa Króla), czy też socjologii.
Zdjęcia i skany dokumentów wzbogaciły kilkanaście wystaw, organizowanych przez m. in. takie instytucje kulturalne, jak:
- Muzeum Historii Katowic,
- Muzeum Śląskie,
- Muzeum Archidiecezjalne,
- Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Katowicach,
- Muzeum Miejskie w Tychach (m. in. materiały dot. Ks. Infułata Jana Kapicy),
- Zamek Królewski w Warszawie (bulla nominacyjna A. Hlonda oraz bulla erygująca Kapitułe Katedralna w Katowicach),
- Biblioteka Śląska w Katowicach („Wygnanie biskupów katowickich 1952-1956”).
Nasze materiały archiwalne były również wykorzystane przez Telewizję Polską w reportażach i filmach (m.in. o bł. ks. Emilu Szramku, bp Juliuszu Bieńku, sł. Bożym ks. Janie Macha, bp Stanisławie Adamskim).