Polecane strony
Poniżej pragniemy załączyć linki do stron, które naszym zdaniem warto odwiedzić, ze względu na zawarte tam informacje lub zgromadzony materiał (mogą one pomóc Państwu w poszukiwaniach swoich korzeni oraz wzbogacić rodzinne archiwa dotyczące Przodków).
ARCHIWA KOŚCIELNE
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
http://www.archiwum.archidiecezja.pl/
Strona internetowa godna polecenia ze względu na jakość wykonania i przejrzystość treści. Oczywiście polecamy zapoznanie się z ogromnym zasobem Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, m. in. z perełkami na skalę europejską, by wymienić tylko rękopis „Evangeliarium” (z ok. 800 roku), cały pisany złotem.
Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. Ks. Walentego Patykiewicza (AACz)
http://www.aacz.czestochowa.pl/
Znajdą tu Państwo informacje o księgach metrykalnych dotyczących osób, które np. mieszkały w Przełajce do 1821 roku należącej do parafii w Czeladzi (Przejłajkę przyłączono później do Michałkowic).
Na stronie Archidiecezji Częstochowskiej znajdują się z kolei dane o miejscowościach leżących na jej terenie wraz z historią poszczególnych parafii oraz danymi kontaktowymi. http://archiczest.pl/parafie/parafie-alfabetycznie/
* * *
ARCHIWA PAŃSTWOWE
Archiwum Państwowe w Katowicach
http://www.katowice.ap.gov.pl/
Strona internetowa zawiera m. in. informacje o zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Pszczynie (zakładka „Oddziały”) - oraz dane kontaktowe, godziny otwarcia. Osoby poszukujące swoich przodków w księgach USC powinny wybrać w menu zakładkę:
„Genealogia” i zapoznać się z „Informacją dla poszukujących aktów metrykalnych (stanu cywilnego) swoich przodków”
„Zasób” =>„księgi metrykalne i stanu cywilnego PRADZIAD” => „Dla użytkowników archiwów” => „Genealogia” => i m. in. „Jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne?” (umieszczono tam interesujące linki oraz literaturę).
Archiwum Państwowe w Opolu
Na stronie internetowej znajdą Państwo dane kontaktowe oraz godz. urzędowania Archiwum. Poszukujący Przodków powinni otworzyć zakładkę:
„Spis zespołów”, a następnie wybrać => „Materiały archiwalne wytworzone do 1945 roku”. Kolejnym etapem jest otwarcie podstrony => „księgi metrykalne Urzędu Stanu Cywilnego”. Po wybraniu interesującego nas powiatu otrzymamy informację o zasobie pochodzącym z Urzędów Stanu Cywilnego z rozpisaniem na poszczególne miejscowości (nazwy podano w j. polskim i j. niemieckim), a także lata ramowe (np. 1874 - 1944).
Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie
Na stronie internetowej znajdą Państwo wiele cennych dokumentów związanych z historią Polski od XII do XX wieku. Na stronie dostępny jest również wykaz ksiąg metrykalnych różnych wyznań i obrządków (rzymskokatolickie, greckokatolickie, protestanckie, mojżeszowe, prawosławne) z terenu dawnych Kresów Wschodnich (nazywane zabużańskimi), znajdujących się obecnie w zasobie AGAD-ych.
* * *
INNE
Wyszukiwarka Urzędów Stanu Cywilnego na terenie RP
https://www.mswia.gov.pl/pl/form/148,Adresy-USC-w-Polsce-Addresses-of-Civil-Registry-Offices.html
Na stronie znajdą Państwo informacje i adresy Urzędów Stanu Cywilnego, które pomogą dotrzeć do informacji dotyczących przodków i krewnych (dla terenów II Rzeszy Niemieckiej od października 1874, kiedy to cesarz Wilhelm I nakazał prowadzenie ksiąg cywilnych).
Pracownia Historii Powstań Śląskich w Muzeum Śląskim w Katowicach
https://muzeumslaskie.pl/pl/dzialy/pracownia-powstan-slaskich/
Bardzo pomocna strona dla wszystkich poszukujących informacji o trzech powstaniach śląskich i materiałach dokumentujących wydarzenia z lat 1919-1921 (m.in. działaczach plebiscytowych). Znajdują się tam spisy powstańców śląskich (dane pochodzą m. in. z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie oraz z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku). Indeksy nazwisk oraz miejscowości sprawiają, że stosunkowo łatwo możemy odnaleźć interesujące nas dane. Na stronie można także odnaleźć materiały dotyczące sporu o Zaolzie w 1919 roku oraz spisy odznaczonych powstańców śląskich.
Centralne Archiwum Wojskowe im. mjr. Bolesława Waligóry
Informacje o powstańcach śląskich, osobach odznaczonych orderami, księgach ewidencyjnych szeregowych z okręgowych Szkół Podoficerskich etc. Strona pomocna w odnalezieniu danych dotyczących przodków i krewnych, w szczególności z okresu ich służby wojskowej (w okresie międzywojennym), udziału w zrywach narodowych (powstaniach) oraz z okresu wojen.
Górnośląskie Towarzystwo Genealogiczne Silius Radicum
Strona zawiera skany ksiąg metrykalnych Archiwum Państwowego w Katowicach, które obecnie nie są przewidziane do digitalizacji przez Archiwum Państwowe. "Zdigitalizowane księgi metrykalne zazwyczaj obejmują lata 1800-1874 i stanowią duplikaty ksiąg parafialnych, które składane były do sądu, gdyż w tym czasie nie istniały jeszcze urzędy stanu cywilnego, które powołano w Prusach w 1874 r.". Księgi dotyczą trzech wyznań: rzymskokatolickiego, ewangelickiego i mojżeszowego z historycznego terenu Górnego Śląska.
* * *
KRESY WSCHODNIE
Osoby, które przybyły na teren diecezji katowickiej po II wojnie światowej, a których korzenie sięgają terenów Kresów II Rzeczypospolitej, mogą swoich Przodków szukać poprzez strony internetowe i Archiwa podane poniżej:
I. Księgi metrykalne parafii leżących obecnie na terenie Ukrainy:
Redite ad fontes - Księgi metrykalne z zasobu AGAD on-line
http://agad.gov.pl/inwentarze/testy.html
Strona zawiera m.in. skany ksiąg metrykalnech parafii obrządku greckokatolickiego, prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i helweckiego, gmin wyznania mojżeszowego, a także akta parafii i gmin różnych wyznań i obrządków (Ormianie, Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna, Baptyści, Mennonici, Ewangeliczni Chrześcijanie).
Księgi metrykalne wyznania rzymskokatolickiego znajdują się także w:
ARCHIWUM ARCYBISKUPA EUGENIUSZA BAZIAKA w Krakowie
http://upjp2.edu.pl/uczelnia/uczelnia/instytucje/archiwum-abpa-eugeniusza-baziaka-w-krakowie
ul. Bobrzyńskiego 10
30-348 Kraków
nr tel. (0-12) 252 – 35 – 60
Zasób Archiwum obejmuje około 3 tysięcy ksiąg metrykalnych (jest to Archiwum dawnej archidiecezji lwowskiej) pochodzących ze 163 parafii (XVI-XX wiek). W Archiwum dostępny jest indeks do ksiąg metrykalnych z podaną sygnaturą oraz m. in. datami skrajnymi.
Księgi metrykalne (ok. 2650 ksiąg z lat 1600-1944, w większości XIX wieczne) z terenu dawnej archidiecezji lwowskiej znajdują się także w:
CENTRALNYM HISTORYCZNYM ARCHIWUM PAŃSTWOWYM UKRAINY we Lwowie
Pl. Soborny 3 a
79008 Lwów, Ukraina
tel: +380 (32) 235-40-63, 235-56-57
http://www.archives.gov.ua/Eng/Archives/ca04.php
* * *
II. Księgi metrykalne parafii leżących obecnie na terenie Litwy:
ZASOBY METRYKALNE W ZBIORACH ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO LITWY
https://kresy.genealodzy.pl/gub_wil_87/ap_litwa.html
https://kresy.genealodzy.pl/gub_wil_87/ap_litwa_II.html
Zdigitalizowane księgi metrykalne z lat 1599-1930, znajdujące się w zbiorach litewskich archiwów, a także inne dokumenty archiwalne (rękopisy, książki, gazety i materiały ikonograficzne) można znaleźć w internetowej bibliotece cyfrowej e-Paveldas, zainicjowanej w 2005 roku przez Litewską Bibliotekę Narodową.
http://www.epaveldas.lt/en/home
Informacje na temat poszukiwań genealogicznych na terenie Litwy można uzyskać na stronie:
BIURO GŁÓWNEGO ARCHIWISTY LITWY
LT-03107 Vilnius,
Mindaugo g. 8,
tel. +370 (85) 265-1137
http://www.archyvai.lt/en/genealogical-search.html
Informacje dotyczące litewskich archiwów dostępne są na stronie Ambasady RP w Wilnie. Ze strony tej można również pobrać wniosek do Litewskiego Państwowego Centralnego Archiwum oraz Regionalnego Archiwum Państwowego w Wilnie o wydanie dokumentów archiwalnych.
AMBASADA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W WILNIE
http://www.wilno.msz.gov.pl/pl/informacja_konsularne/sprawy_prawne/dokumenty_archiwalne/
LT-10323 Vilnius,
Smelio g. 20A,
tel. +370 5-2194-731
* * *
III. Księgi metrykalne parafii leżących obecnie na terenie Białorusi:
Archiwa Białorusi – informacje genealogiczne (w języku białoruskim)
http://archives.gov.by/index.php
Strona poświęcona m. in. metrykaliom z terenu Białorusi
* * *
IV. Księgi metrykalne parafii z terenu Republiki Czeskiej:
ARCHIWUM ZIEMSKIE W OPAWIE
http://www.archives.cz/web/digitalni_archiv/#
ARCHIWUM CYFROWE ARCHIWUM ZIEMSKIEGO W OPAWIE
http://digi.archives.cz/da/MenuBar.action
Archiwum cyfrowe dostepne jest w kilku językach, także polskim. Zawiera ponad 18 milionów skanów i plików multimedialnych (m.n. księgi metrykalne, fotografie, dokumenty archiwalne, mapy i plany, kroniki, nagrania audio i video). Zasób wciąż jest rozbudowywany.
* * *
INNE INSTYTUCJE
KSIĘGARNIA ŚWIĘTEGO JACKA
ul. Wita Stwosza 11
40-042 Katowice
tel. 519-546-100
tel. 519-546-101